
WEELIAO
WEELIAO Intel Arc A770 16GBWEELIAO Intel Arc A770 graphics card with 16GB GDDR6 memory, 256-bit bus, Xe HPG architecture, and AV1 media support.
Geekbench 6 Benchmark Scores
WEELIAO Intel Arc A770 16GB
OpenCL Score
WEELIAO Intel Arc A770 16GB
110,101
Vulkan Score
WEELIAO Intel Arc A770 16GB
85,786
OpenCL leader:WEELIAO Intel Arc A770 16GB (110,101)
Vulkan leader:WEELIAO Intel Arc A770 16GB (85,786)
Full Specification Comparison
13 specs| Specification | WEELIAO Intel Arc A7... |
|---|---|
| TDP | 225W |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 2 |
| Outputs | DisplayPort, HDMI |
| Shaders | 4,096 |
| Xe Cores | 32 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 256-bit |
| Boost Clock | 2,100 MHz |
| Architecture | Xe HPG Alchemist |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| PSU Recommendation | 650W |