
Sparkle
Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB$331.32
Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC graphics card with 10GB GDDR6 memory, Xe2 Battlemage architecture, Torn Cooling 2.0, and metal backplate.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB
OpenCL Score
Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB
85,209
Vulkan Score
Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB
69,204
OpenCL leader:Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB (85,209)
Vulkan leader:Sparkle Intel Arc B570 Guardian OC 10GB (69,204)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | Sparkle Intel Arc B5... |
|---|---|
| TDP | 150W |
| VRAM | 10GB |
| Slots | 2 |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| Xe Cores | 18 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 160-bit |
| Boost Clock | 2,500 MHz |
| Xmx Engines | 144 |
| Architecture | Xe2 Battlemage |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Memory Bandwidth | 380 GB/s |
| Ray Tracing Units | 18 |
| PSU Recommendation | 600W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option