
PNY
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GBPNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation professional graphics card with 48GB GDDR6 ECC memory for rendering, AI, simulation, and visualization workloads.
Geekbench 6 Benchmark Scores
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GB
OpenCL Score
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GB
311,926
Vulkan Score
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GB
262,845
OpenCL leader:PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GB (311,926)
Vulkan leader:PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Generation 48GB (262,845)
Full Specification Comparison
10 specs| Specification | PNY NVIDIA RTX 6000 ... |
|---|---|
| TDP | 300W |
| VRAM | 48GB |
| Slots | 2 |
| Outputs | 4x DisplayPort 1.4a |
| VRAM Type | GDDR6 ECC |
| Cuda Cores | 18,176 |
| Memory Bus | 384-bit |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option