
NVIDIA
GeForce RTX 5090$1,999.99
NVIDIA's flagship Blackwell GPU. 21,760 CUDA cores, 32GB GDDR7, 1,792 GB/s memory bandwidth with DLSS 4 Multi Frame Generation for record-breaking 4K gaming performance.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 5090
OpenCL Score
GeForce RTX 5090
385,968
Vulkan Score
GeForce RTX 5090
386,716
OpenCL leader:GeForce RTX 5090 (385,968)
Vulkan leader:GeForce RTX 5090 (386,716)
Full Specification Comparison
15 specs| Specification | GeForce RTX 5090 |
|---|---|
| TDP | 575W |
| Dlss | DLSS 4 |
| VRAM | 32GB |
| Slots | 3.5 |
| Width | 137mm |
| Length | 304mm |
| Outputs | 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2,017 MHz |
| CUDA Cores | 21,760 |
| Boost Clock | 2,407 MHz |
| Architecture | Blackwell |
| PCIe Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 1,792 GB/s |
| PSU Recommendation | 1000W |