
NVIDIA
GeForce RTX 5080$999.99
High-end Blackwell GPU with 16GB GDDR7 and DLSS 4. 10,752 CUDA cores delivering elite 4K gaming at a more accessible price point than the 5090.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 5080
OpenCL Score
GeForce RTX 5080
270,670
Vulkan Score
GeForce RTX 5080
257,769
OpenCL leader:GeForce RTX 5080 (270,670)
Vulkan leader:GeForce RTX 5080 (257,769)
Full Specification Comparison
15 specs| Specification | GeForce RTX 5080 |
|---|---|
| TDP | 360W |
| Dlss | DLSS 4 |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 3 |
| Width | 137mm |
| Length | 304mm |
| Outputs | 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2,300 MHz |
| CUDA Cores | 10,752 |
| Boost Clock | 2,617 MHz |
| Architecture | Blackwell |
| PCIe Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| PSU Recommendation | 850W |