
NVIDIA
GeForce RTX 5070 Ti$749.99
Upper-midrange Blackwell GPU with 16GB GDDR7. 8,960 CUDA cores and DLSS 4 make it ideal for high-refresh 1440p and solid 4K gaming.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 5070 Ti
OpenCL Score
GeForce RTX 5070 Ti
242,004
Vulkan Score
GeForce RTX 5070 Ti
229,607
OpenCL leader:GeForce RTX 5070 Ti (242,004)
Vulkan leader:GeForce RTX 5070 Ti (229,607)
Full Specification Comparison
15 specs| Specification | GeForce RTX 5070 Ti |
|---|---|
| TDP | 300W |
| Dlss | DLSS 4 |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 2.5 |
| Width | 137mm |
| Length | 304mm |
| Outputs | 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2,163 MHz |
| CUDA Cores | 8,960 |
| Boost Clock | 2,622 MHz |
| Architecture | Blackwell |
| PCIe Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 896 GB/s |
| PSU Recommendation | 750W |