
NVIDIA
GeForce RTX 5070$549.99
Mainstream Blackwell GPU with 12GB GDDR7 and DLSS 4. 6,144 CUDA cores targeting high-refresh 1440p gaming at the most accessible price in the 50-series lineup.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 5070
OpenCL Score
GeForce RTX 5070
190,780
Vulkan Score
GeForce RTX 5070
183,194
OpenCL leader:GeForce RTX 5070 (190,780)
Vulkan leader:GeForce RTX 5070 (183,194)
Full Specification Comparison
13 specs| Specification | GeForce RTX 5070 |
|---|---|
| TDP | 250W |
| Dlss | DLSS 4 |
| VRAM | 12GB |
| Length | 267mm |
| Outputs | 3x DP 2.1a, 1x HDMI 2.1b |
| VRAM Type | GDDR7 |
| Base Clock | 2,162 MHz |
| CUDA Cores | 6,144 |
| Boost Clock | 2,512 MHz |
| Architecture | Blackwell |
| PCIe Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 672 GB/s |
| PSU Recommendation | 650W |