
NVIDIA
GeForce RTX 4090$1,599.99
NVIDIA's previous-gen flagship with 24GB GDDR6X and 1,008 GB/s memory bandwidth. 16,384 CUDA cores with DLSS 3, still one of the most powerful consumer GPUs available.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 4090
OpenCL Score
GeForce RTX 4090
318,473
Vulkan Score
GeForce RTX 4090
274,226
OpenCL leader:GeForce RTX 4090 (318,473)
Vulkan leader:GeForce RTX 4090 (274,226)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | GeForce RTX 4090 |
|---|---|
| TDP | 450W |
| Dlss | DLSS 3 |
| VRAM | 24GB |
| Slots | 3 |
| Length | 336mm |
| Outputs | 3x DP 1.4a, 1x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2,235 MHz |
| CUDA Cores | 16,384 |
| Boost Clock | 2,520 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| PCIe Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 1,008 GB/s |
| PSU Recommendation | 850W |