
NVIDIA
GeForce RTX 4070 Ti Super$799.99
Upper-midrange Ada Lovelace GPU with 16GB GDDR6X. 8,448 CUDA cores and 672 GB/s memory bandwidth, ideal for high-refresh 1440p gaming and AI workloads.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 4070 Ti Super
OpenCL Score
GeForce RTX 4070 Ti Super
224,047
Vulkan Score
GeForce RTX 4070 Ti Super
209,251
OpenCL leader:GeForce RTX 4070 Ti Super (224,047)
Vulkan leader:GeForce RTX 4070 Ti Super (209,251)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | GeForce RTX 4070 Ti ... |
|---|---|
| TDP | 285W |
| Dlss | DLSS 3 |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 2.5 |
| Length | 310mm |
| Outputs | 3x DP 1.4a, 1x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 2,340 MHz |
| CUDA Cores | 8,448 |
| Boost Clock | 2,610 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| PCIe Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 672 GB/s |
| PSU Recommendation | 700W |