
NVIDIA
GeForce RTX 4060 Ti$399.99
Ada Lovelace mid-range GPU with 8GB GDDR6 and DLSS 3. Solid 1080p and entry-level 1440p gaming with Frame Generation support.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 4060 Ti
OpenCL Score
GeForce RTX 4060 Ti
130,661
Vulkan Score
GeForce RTX 4060 Ti
124,652
OpenCL leader:GeForce RTX 4060 Ti (130,661)
Vulkan leader:GeForce RTX 4060 Ti (124,652)
Full Specification Comparison
10 specs| Specification | GeForce RTX 4060 Ti |
|---|---|
| TDP | 160W |
| Dlss | DLSS 3 |
| VRAM | 8GB |
| Outputs | 3x DP 1.4a, 1x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6 |
| CUDA Cores | 4,352 |
| Boost Clock | 2,535 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| PSU Recommendation | 550W |