
NVIDIA
GeForce RTX 4060$299.99
Budget-friendly Ada Lovelace GPU with 8GB GDDR6 and DLSS 3. Excellent 1080p gaming performance with low power consumption.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 4060
OpenCL Score
GeForce RTX 4060
101,705
Vulkan Score
GeForce RTX 4060
100,058
OpenCL leader:GeForce RTX 4060 (101,705)
Vulkan leader:GeForce RTX 4060 (100,058)
Full Specification Comparison
10 specs| Specification | GeForce RTX 4060 |
|---|---|
| TDP | 115W |
| Dlss | DLSS 3 |
| VRAM | 8GB |
| Outputs | 3x DP 1.4a, 1x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6 |
| CUDA Cores | 3,072 |
| Boost Clock | 2,460 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Memory Bandwidth | 272 GB/s |
| PSU Recommendation | 550W |