
NVIDIA
GeForce RTX 3090$749.99
Ampere flagship with 24GB GDDR6X and 936 GB/s memory bandwidth. 10,496 CUDA cores, still relevant for memory-intensive AI and creative workloads at a fraction of its launch price.
Geekbench 6 Benchmark Scores
GeForce RTX 3090
OpenCL Score
GeForce RTX 3090
194,834
Vulkan Score
GeForce RTX 3090
176,244
OpenCL leader:GeForce RTX 3090 (194,834)
Vulkan leader:GeForce RTX 3090 (176,244)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | GeForce RTX 3090 |
|---|---|
| TDP | 350W |
| Dlss | DLSS 2 |
| VRAM | 24GB |
| Slots | 3 |
| Length | 336mm |
| Outputs | 3x DP 1.4a, 1x HDMI 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Base Clock | 1,395 MHz |
| CUDA Cores | 10,496 |
| Boost Clock | 1,695 MHz |
| Architecture | Ampere |
| PCIe Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 936 GB/s |
| PSU Recommendation | 750W |