
MSI
MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OCMSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC graphics card with 16GB GDDR6X memory, 256-bit bus, and Ada Lovelace architecture.
Geekbench 6 Benchmark Scores
MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC
OpenCL Score
MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC
224,038
Vulkan Score
MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC
209,195
OpenCL leader:MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC (224,038)
Vulkan leader:MSI GeForce RTX 4070 Ti SUPER 16G Ventus 3X Black OC (209,195)
Full Specification Comparison
12 specs| Specification | MSI GeForce RTX 4070... |
|---|---|
| TDP | 285W |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 3 |
| Outputs | 2x DisplayPort 1.4a, 2x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Cuda Cores | 8,448 |
| Memory Bus | 256-bit |
| Boost Clock | 2,655 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 672 GB/s |
| PSU Recommendation | 700W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option