
Intel
Core Ultra 7 265K$394.99
20-core Arrow Lake processor (8P + 12E) with 5.5 GHz boost. Excellent balance of gaming and productivity performance on the LGA 1851 platform.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Core Ultra 7 265K
Multi-Core Score
Core Ultra 7 265K
20,514
Multi-Core leader:Core Ultra 7 265K (20,514)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Core Ultra 7 265K |
|---|---|
| TDP | 125W (PL2 250W) |
| Cache | 33MB |
| Cores | 20 |
| Socket | LGA 1851 |
| Threads | 20 |
| Base Clock | 3.9 GHz |
| Boost Clock | 5.5 GHz |
| Architecture | Arrow Lake |
| Included Cooler | No |