
Intel
Core Ultra 5 245K$288.99
14-core Arrow Lake processor (6P + 8E) with 5.2 GHz boost. Great value for mid-range gaming builds on Intel's latest platform.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Core Ultra 5 245K
Multi-Core Score
Core Ultra 5 245K
15,945
Multi-Core leader:Core Ultra 5 245K (15,945)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Core Ultra 5 245K |
|---|---|
| TDP | 125W (PL2 159W) |
| Cache | 26MB |
| Cores | 14 |
| Socket | LGA 1851 |
| Threads | 14 |
| Base Clock | 4.2 GHz |
| Boost Clock | 5.2 GHz |
| Architecture | Arrow Lake |
| Included Cooler | No |