
Intel
Core i7-14700K$379.99
20-core Raptor Lake processor (8P + 12E) with 5.6 GHz boost. Proven gaming and productivity performance on the LGA 1700 platform with DDR4/DDR5 support.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Core i7-14700K
Multi-Core Score
Core i7-14700K
18,782
Multi-Core leader:Core i7-14700K (18,782)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Core i7-14700K |
|---|---|
| TDP | 125W (PL2 253W) |
| Cache | 33MB |
| Cores | 20 |
| Socket | LGA 1700 |
| Threads | 28 |
| Base Clock | 3.4 GHz |
| Boost Clock | 5.6 GHz |
| Architecture | Raptor Lake |
| Included Cooler | No |