
Intel
Core i5-14600K$289.99
14-core Raptor Lake processor (6P + 8E) with 5.3 GHz boost. Outstanding gaming performance for the price, supports DDR4 or DDR5 on LGA 1700.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Core i5-14600K
Multi-Core Score
Core i5-14600K
15,945
Multi-Core leader:Core i5-14600K (15,945)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Core i5-14600K |
|---|---|
| TDP | 125W (PL2 181W) |
| Cache | 24MB |
| Cores | 14 |
| Socket | LGA 1700 |
| Threads | 20 |
| Base Clock | 3.5 GHz |
| Boost Clock | 5.3 GHz |
| Architecture | Raptor Lake |
| Included Cooler | No |