
GIGABYTE
Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48GGigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP workstation graphics card with 48GB GDDR6 ECC memory for AI, rendering, and professional visualization workloads.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48G
OpenCL Score
Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48G
219,827
Vulkan Score
Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48G
137,070
OpenCL leader:Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48G (219,827)
Vulkan leader:Gigabyte Radeon PRO W7900 Dual Slot AI TOP 48G (137,070)
Full Specification Comparison
13 specs| Specification | Gigabyte Radeon PRO ... |
|---|---|
| TDP | 295W |
| VRAM | 48GB |
| Slots | Dual-slot cooler |
| Length | 280mm |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1, 1x Mini DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 384-bit |
| Architecture | RDNA 3 |
| Compute Units | 96 |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 864 GB/s |
| Stream Processors | 6,144 |
| PSU Recommendation | 750W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option