
Crucial
Crucial DDR5-4800 16GB (2x8GB)$44.99
Budget-friendly DDR5-4800 starter kit. JEDEC-standard speed requires no BIOS configuration — ideal for first-time builders.
Full Specification Comparison
8 specs| Specification | Crucial DDR5-4800 16... |
|---|---|
| XMP | No |
| EXPO | No |
| Type | DDR5 |
| Speed | 4800 MHz |
| Modules | 2x8GB |
| Voltage | 1.1V |
| Capacity | 16GB |
| CAS Latency | CL40 |