ASUS
ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GBASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC Edition graphics card with 12GB GDDR6X memory, compact 2.5-slot cooler, Axial-tech fans, and Auto-Extreme manufacturing.
Geekbench 6 Benchmark Scores
ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GB
OpenCL Score
ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GB
168,740
Vulkan Score
ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GB
159,504
OpenCL leader:ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GB (168,740)
Vulkan leader:ASUS Dual GeForce RTX 4070 EVO OC 12GB (159,504)
Full Specification Comparison
12 specs| Specification | ASUS Dual GeForce RT... |
|---|---|
| TDP | 200W |
| VRAM | 12GB |
| Slots | 2.5 |
| Outputs | 3x DisplayPort 1.4a, 1x HDMI 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6X |
| Cuda Cores | 5,888 |
| Memory Bus | 192-bit |
| Boost Clock | 2,550 MHz |
| Architecture | Ada Lovelace |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 504 GB/s |
| PSU Recommendation | 650W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option