
ASRock
ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GBASRock Radeon AI PRO R9700 Creator professional graphics card with 32GB GDDR6 memory, RDNA 4 architecture, PCIe 5.0, and 4x DisplayPort 2.1a outputs.
Geekbench 6 Benchmark Scores
ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GB
OpenCL Score
ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GB
185,128
Vulkan Score
ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GB
175,522
OpenCL leader:ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GB (185,128)
Vulkan leader:ASRock Radeon AI PRO R9700 Creator 32GB (175,522)
Full Specification Comparison
15 specs| Specification | ASRock Radeon AI PRO... |
|---|---|
| TDP | 300W |
| VRAM | 32GB |
| Slots | 2 |
| Length | 271mm |
| Outputs | 4x DisplayPort 2.1a |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Game Clock | 2,350 MHz |
| Memory Bus | 256-bit |
| Boost Clock | 2,920 MHz |
| Architecture | RDNA 4 |
| Compute Units | 64 |
| Pcie Interface | PCIe 5.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 640 GB/s |
| Stream Processors | 4,096 |
| PSU Recommendation | 750W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option