
ASRock
ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GBASRock Intel Arc B580 Challenger graphics card with 12GB GDDR6 memory, Xe2 Battlemage architecture, hardware ray tracing, and modern media engines.
Geekbench 6 Benchmark Scores
ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GB
OpenCL Score
ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GB
96,626
Vulkan Score
ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GB
115,182
OpenCL leader:ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GB (96,626)
Vulkan leader:ASRock Intel Arc B580 Challenger 12GB (115,182)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | ASRock Intel Arc B58... |
|---|---|
| TDP | 190W |
| VRAM | 12GB |
| Slots | 2 |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| Xe Cores | 20 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Memory Bus | 192-bit |
| Boost Clock | 2,670 MHz |
| Xmx Engines | 160 |
| Architecture | Xe2 Battlemage |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x8 |
| Memory Bandwidth | 456 GB/s |
| Ray Tracing Units | 20 |
| PSU Recommendation | 600W |
The Bottom Line
Strong Mid-Range Option