
AMD
Ryzen 7 9800X3D$479.99
The ultimate gaming CPU with 2nd-gen 3D V-Cache technology. 8 cores with 104MB of total cache delivering unmatched gaming frame rates across all titles.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Ryzen 7 9800X3D
Multi-Core Score
Ryzen 7 9800X3D
18,334
Multi-Core leader:Ryzen 7 9800X3D (18,334)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Ryzen 7 9800X3D |
|---|---|
| TDP | 120W |
| Cache | 104MB |
| Cores | 8 |
| Socket | AM5 |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 4.7 GHz |
| Boost Clock | 5.2 GHz |
| Architecture | Zen 5 (3D V-Cache) |
| Included Cooler | No |