
AMD
Ryzen 7 7800X3D$359.99
Previous-gen gaming king with 3D V-Cache. 8 cores and 104MB cache delivering best-in-class gaming performance at an attractive price point.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Ryzen 7 7800X3D
Multi-Core Score
Ryzen 7 7800X3D
15,017
Multi-Core leader:Ryzen 7 7800X3D (15,017)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Ryzen 7 7800X3D |
|---|---|
| TDP | 120W |
| Cache | 104MB |
| Cores | 8 |
| Socket | AM5 |
| Threads | 16 |
| Base Clock | 4.2 GHz |
| Boost Clock | 5.0 GHz |
| Architecture | Zen 4 (3D V-Cache) |
| Included Cooler | No |