
AMD
Radeon RX 9070$549.99
AMD's RDNA 4 mainstream GPU with 16GB GDDR6 and FSR 4. 3,584 stream processors at a lower price point, targeting high-refresh 1440p gaming.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Radeon RX 9070
OpenCL Score
Radeon RX 9070
135,406
Vulkan Score
Radeon RX 9070
168,390
OpenCL leader:Radeon RX 9070 (135,406)
Vulkan leader:Radeon RX 9070 (168,390)
Full Specification Comparison
15 specs| Specification | Radeon RX 9070 |
|---|---|
| Fsr | FSR 4 |
| TDP | 250W |
| VRAM | 16GB |
| Slots | 2.5 |
| Width | 130mm |
| Length | 267mm |
| Outputs | 3x DP 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Game Clock | 2,200 MHz |
| Boost Clock | 2,700 MHz |
| Architecture | RDNA 4 |
| PCIe Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Stream Processors | 3,584 |
| PSU Recommendation | 700W |