
AMD
Radeon RX 9060 XT$349.99
AMD's mid-range RDNA 4 GPU with 8GB GDDR6 and FSR 4. Targets 1080p and 1440p gaming with excellent power efficiency.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Radeon RX 9060 XT
OpenCL Score
Radeon RX 9060 XT
90,023
Vulkan Score
Radeon RX 9060 XT
115,644
OpenCL leader:Radeon RX 9060 XT (90,023)
Vulkan leader:Radeon RX 9060 XT (115,644)
Full Specification Comparison
9 specs| Specification | Radeon RX 9060 XT |
|---|---|
| Fsr | FSR 4 |
| TDP | 200W |
| VRAM | 8GB |
| Outputs | 3x DP 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Boost Clock | 2,690 MHz |
| Architecture | RDNA 4 |
| Stream Processors | 2,048 |
| PSU Recommendation | 600W |