
AMD
Radeon RX 7900 XTX$899.99
AMD's RDNA 3 flagship with 24GB GDDR6 and 960 GB/s memory bandwidth. 6,144 stream processors delivering competitive 4K performance and excellent value for memory-heavy workloads.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Radeon RX 7900 XTX
OpenCL Score
Radeon RX 7900 XTX
212,536
Vulkan Score
Radeon RX 7900 XTX
242,576
OpenCL leader:Radeon RX 7900 XTX (212,536)
Vulkan leader:Radeon RX 7900 XTX (242,576)
Full Specification Comparison
14 specs| Specification | Radeon RX 7900 XTX |
|---|---|
| Fsr | FSR 3 |
| TDP | 355W |
| VRAM | 24GB |
| Slots | 2.5 |
| Length | 287mm |
| Outputs | 2x DP 2.1, 1x HDMI 2.1, 1x USB-C |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Game Clock | 2,300 MHz |
| Boost Clock | 2,500 MHz |
| Architecture | RDNA 3 |
| PCIe Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 960 GB/s |
| Stream Processors | 6,144 |
| PSU Recommendation | 800W |