
AMD
Radeon RX 7800 XT$499.99
RDNA 3 mid-range GPU with 16GB GDDR6 and FSR 3. Excellent 1440p gaming performance with generous VRAM for the price.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Radeon RX 7800 XT
OpenCL Score
Radeon RX 7800 XT
142,871
Vulkan Score
Radeon RX 7800 XT
158,553
OpenCL leader:Radeon RX 7800 XT (142,871)
Vulkan leader:Radeon RX 7800 XT (158,553)
Full Specification Comparison
11 specs| Specification | Radeon RX 7800 XT |
|---|---|
| Fsr | FSR 3 |
| TDP | 263W |
| VRAM | 16GB |
| Outputs | 2x DP 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Game Clock | 2,129 MHz |
| Boost Clock | 2,430 MHz |
| Architecture | RDNA 3 |
| Memory Bandwidth | 624 GB/s |
| Stream Processors | 3,840 |
| PSU Recommendation | 700W |