
AMD
Radeon RX 7600$259.99
Budget RDNA 3 GPU with 8GB GDDR6 and FSR 3. Great 1080p gaming performance at an affordable price point.
Geekbench 6 Benchmark Scores
Radeon RX 7600
OpenCL Score
Radeon RX 7600
82,702
Vulkan Score
Radeon RX 7600
92,066
OpenCL leader:Radeon RX 7600 (82,702)
Vulkan leader:Radeon RX 7600 (92,066)
Full Specification Comparison
11 specs| Specification | Radeon RX 7600 |
|---|---|
| Fsr | FSR 3 |
| TDP | 165W |
| VRAM | 8GB |
| Outputs | 3x DP 2.1, 1x HDMI 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 |
| Game Clock | 2,250 MHz |
| Boost Clock | 2,655 MHz |
| Architecture | RDNA 3 |
| Memory Bandwidth | 288 GB/s |
| Stream Processors | 2,048 |
| PSU Recommendation | 550W |