
AMD
AMD Radeon PRO W7800 32GB$2,499
AMD Radeon PRO W7800 workstation graphics card with 32GB GDDR6 ECC memory, RDNA 3 architecture, and DisplayPort 2.1 outputs.
Geekbench 6 Benchmark Scores
AMD Radeon PRO W7800 32GB
OpenCL Score
AMD Radeon PRO W7800 32GB
149,749
Vulkan Score
AMD Radeon PRO W7800 32GB
163,970
OpenCL leader:AMD Radeon PRO W7800 32GB (149,749)
Vulkan leader:AMD Radeon PRO W7800 32GB (163,970)
Full Specification Comparison
13 specs| Specification | AMD Radeon PRO W7800... |
|---|---|
| TDP | 260W |
| VRAM | 32GB |
| Slots | 2 |
| Length | 280mm |
| Outputs | 3x DisplayPort 2.1, 1x Mini DisplayPort 2.1 |
| VRAM Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 256-bit |
| Architecture | RDNA 3 |
| Compute Units | 70 |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 576 GB/s |
| Stream Processors | 4,480 |
| PSU Recommendation | 700W |