
AMD
AMD Radeon PRO W6800 32GBAMD Radeon PRO W6800 workstation graphics card with 32GB GDDR6 ECC memory, RDNA 2 architecture, and six Mini DisplayPort outputs.
Geekbench 6 Benchmark Scores
AMD Radeon PRO W6800 32GB
OpenCL Score
AMD Radeon PRO W6800 32GB
121,808
Vulkan Score
AMD Radeon PRO W6800 32GB
109,961
OpenCL leader:AMD Radeon PRO W6800 32GB (121,808)
Vulkan leader:AMD Radeon PRO W6800 32GB (109,961)
Full Specification Comparison
13 specs| Specification | AMD Radeon PRO W6800... |
|---|---|
| TDP | 250W |
| VRAM | 32GB |
| Slots | 2 |
| Length | 267mm |
| Outputs | 6x Mini DisplayPort 1.4 |
| VRAM Type | GDDR6 ECC |
| Memory Bus | 256-bit |
| Architecture | RDNA 2 |
| Compute Units | 60 |
| Pcie Interface | PCIe 4.0 x16 |
| Memory Bandwidth | 512 GB/s |
| Stream Processors | 3,840 |
| PSU Recommendation | 650W |